مسیر جاری : صفحه اصلی/پرسش و پاسخ/قرآن و تفسیر/خدا شناسی قرآن
آخرین پرسش و پاسخ - خدا شناسی قرآن

منظور از غيبت و شهادت در آيه شريفه : «ثم تردون الي عالم الغيب و الشهادة» چيست؟ آيا عالم شهادت همين عالم مادي نيست؟ پس چگونه بعد از مرگ انسان به عالم ماده برمي‎گردد؟!

با توجه به اينكه از بهترين صفات خدا «رحمان» و «رحيم» است و به بندگان خود حتي كفار نظر لطف دارد، منظور از «ان الله لا يهدي القوم الكافرين» (نحل/107) چيست؟

اسماء الهي را نام ببريد؟

با توجه به آيه 16 سوره اسراء مي‌فرمايد: «ما چون اهل دياري را بخواهيم هلاك سازيم، پيشوايان و متنعمان آن شهر را امر مي‌كنيم راه فسق و فجور و ظلم را در آن ديار در پيش گيرند و آنجا تنبيه...

منظور از آيه: «أَنَّ اللَّهَ يَحُولُ بَيْنَ الْمَرْءِ وَ قَلْبِهِ» (انفال/24) چيست؟ چگونه خداوند بين مرد و قلب او حائل مي‎شود؟ و آيا اين حائل شدن به نفع انسان است يا به ضرر او؟

می‌خواستم بدانم فرق «الله» با «رب» چیست؟

چرا ضمیر نام خداوند متعال (هو) مذکر است؟ خداوند که جنسیت ندارد.

معناى مكر خداوند در قرآن چيست؟

چرا خداوند بعضى حاجات انسان را به سرعت اجابت مى‏كند و بعضى را اجابت نمى‏كند؟

اگر خداوند جسم نيست، پس فلسفه ساخت كعبه چيست؟

چرا خداى متعال اسبابى فراهم نكرده است كه جلو فسادها و خونريزيها گرفته شود؟

خـداونـد در قرآن مجيد مى فرمايد : آن كس كه مرگ و حيات را آفريد تا شما رابيازمايد كه كدام يك از شما بهتر عمل مى كنيد. در ايـنـجـا سوال پيش مى آيد :تنها كسى نياز به امتحان دارد كه از...

با توجه به آيه «انما امره اذا اراد شيئا ان يقول له کن فيکون» الف: آيا اراده کردن در حق تعالي موجب تغيير در ذات الهي نمي شود؟ ب: آيا حق تعالي براي ايجاد کردن، کلمه «کن» را تلفظ مي کند؟...

آيا احكام و قوانين اسلام با گذشت زمان كهنه مي شود و يا اينكه ثابت و جاودانه است ؟ اگر جاودانه و غير قابل تغيير است پس چگونه با مقتضيات زمان قابل تطبيق است؟

آيا چهرة معنوي كه قرآن مبين در مورد توحيد و اله ارائه نموده حقيقت ذات خدا است يا اين كه با عنايت به زاوية ديد بشري و ظرفيتش خداوند خود را معرفي فرموده‌اند؟

آيا ذاتي بودن علم خدا با آياتي مثل «الانَ خَفَّفَ اللَّهُ عَنْكُمْ وَ عَلِمَ أَنَّ فِيكُمْ ضَعْفاً» و «وَ ما كانَ لَهُ عَلَيْهِمْ مِنْ سُلْطانٍ إِلاَّ لِنَعْلَمَ مَنْ يُؤْمِنُ بِالاخِرَةِ»...

تعبيرات جسماني و طبيعي خداوند در قرآن را چگونه تلقي كنيم؟ چرا خداوند جسم نيست؟

زلزله و حوادث طبيعي ديگر که در آن ها انسان هاي بي گناه، خصوصا کودکان کشته مي شوند، چگونه با کرامت و عدالت و رحمت خدا سازگار است؟

عدم امکان ديدن خدا با چه دلايلي ثابت مي شود؟

چه آياتي از قرآن براي اثبات وجود خداوند و يگانگي او آمده است؟

تبلیغات