مسیر جاری : صفحه اصلی/پرسش و پاسخ/تاریخ/تاریخ اسلام/امام حسین‌ علیه‌السلام
آخرین پرسش و پاسخ - امام حسین‌ علیه‌السلام

چرا امام حسین علیه السلام و یارانش پس از تحریم آب، چاهی حفر نکردند تا آب مورد نیازشان را تأمین کنند؟ چرا امام حسین علیه السلام با توجه به امامت‌شان از کرامتی برای تهیه آب استفاده نکردند؟

شبهه: حضرت حسین بن علی علیه السلام راه‌های دیگری غیر از جنگ و قیام داشت، مثلا می‌توانست مانند برادرش حسن بن علی علیه السلام صلح نماید.

آیا امام حسین علیه السلام حج را نیمه تمام گذاشت؟

آیا این همه پاداش در مورد زیارت و عزاداری امام حسین علیه السلام صحیح است؟

آيا اين که بعضي مي گويند: کار امام حسين(عليه السلام) در روز عاشورا عاشقانه بود و نه عاقلانه، يعني کارهاي آن حضرت مخالف عقل بود يا فراتر از عقل، صحيح است؟

آيا تشكيل حكومت براي امام حسين ـ عليه السلام ـ در صورت پيروزي و به شهات نرسيدن يك اصل بود يا آن كه امام حسين صرفاً به نهي از منكر پرداخت و تشكيل حكومت بر ايشان اهميت نداشت؟

اگر هدف امام حسين ـ عليه السلام ـ از عزيمت به كوفه امامت بود چرا پس از آنكه با عدم استقبال كوفيان مواجه شد قصد بازگشت به مدينه را نكرد كه به محاصره و شهادت ايشان منجر نشود؟

چرا اگر امام حسين ـ عليه‌السلام ـ قيام نمي‌كرد اسلام از بين مي‌رفت و بالاخره مردم نماز و روزه خود را مي‌خواندند حج مي‌رفتند و ظاهرشان كه خوب بود. تازه بعد از قيام امام حسين و سرنگوني...

مى گویند اگر امام حسین(علیه السلام) پیروز شد، پس چرا جشن نمى گیریم؟ چرا گریه مى کنیم؟ آیا این همه گریه در برابر آن پیروزى بزرگ شایسته است؟

آیا امامت ارثى است؟ اگر ارثى نیست، چگونه از امام حسین(ع) به بعد، امامت به فرزندان ایشان یکى پس از دیگرى رسیده است؟

در زيارت عاشورا مي فرمايد «اللهم لک الحمد حمدالشاکرين لک علي مصابهم»، منظور از شُکر بر مصيبت سيدالشهداء(عليه السلام) چيست؟

بعضى از شبهه افکنان مى گویند: حادثه کربلا مربوط به بیش از یک هزار و سیصد سال پیش است و امروز هیچ یک از طرفین آن قضیه و نسل هاى آنها وجود ندارند، چرا هر سال یاد آنها را زنده نگه مى داریم؟

رواياتي که بيانگر دگرگوني آسمان و زمين، خون باريدن آسمان و... موقع شهادت سيدالشهداء(عليه السلام)، است به چه معنا است؟ آيا بيان واقع است يا مجازگويي؟

چرا حضرت امام حسين(عليه السلام) با خانواده و زنان و کودکان خود به کربلا عزيمت نمودند؟

آيا جلو تير قرار گرفتن بعضي از اصحاب در نماز ظهر عاشورا مصداق خود را به مهلکه انداختن نيست؟

با اين که خلفا و حکام ستمگر، چندين مرتبه حرم سيدالشهداء(علبه السلام) را با خاک يکسان کرده و به آب بستند، آيا مکان حرم مطهر و قبر کنوني، جايگاه اصلي و مدفن حضرت است؟ از چه راهي اثبات...

شهادت امام حسين(عليه السلام) در چه سال و در چه روزي بوده است؟

لطفا بفرمائيد چه كسي امام حسين(عليه السلام) را غسل داد و بر ايشان نماز خواند ؟

نقش بصیرت در جاودانگی قیام امام حسین(علیه السلام) چیست؟

آيا تعداد كشته شدگان از لشكر عمر بن سعد در تاريخ معلوم است و اين‎كه مي‎گويند: امام حسين(علیه السلام) در حادثه عاشورا 1950 نفر را به تنهايي به هلاكت رسانيدند، صحيح است يا خير؟

تبلیغات