مسیر جاری : صفحه اصلی/پرسش و پاسخ/تاریخ/تاریخ اسلام/ غدیر خم
آخرین پرسش و پاسخ - غدیر خم

اگر در گذشته ولایت امامان معصوم علیهم السلام اعلام و ابلاغ شد، پس در روز غدیر چه واقعیتى شکل گرفت ؟

آیا حدیث غدیر در زندگی سایر ائمه مورد توجه بوده است؟آیا ایشان نیز با تکیه بر غدیر ولایت را ثابت ‌‌کرده‌اند؟

مطلب یا شعر درباره عید سعید غدیر خم بصورت خلاصه بیان کنید .

چرا عید غدیر خم را عید سیدها می‌نامند، در صورت امکان سند و متن روایت را ارسال نمایید؟

چرا رسول گرامی اسلام در آخرین دقایق قصد نوشتن وصیت خود برای جانشینی داشتند اگر این کار مفید بود چرا قبل از آن انجام نشده بود؟

با توجه به روایت غدیر اینکه پیامبر مولا را طوری بالا آوردند که سفیدی زیر بغل ایشان پدیدار شد در حالی که تا آن روز کسی ندیده بود منظور چیست و پوشش پیامبر چگونه بود؟

آیا امیر المومنین خود درباره علل سکوت بیست و پنج ساله‌شان بعد از واقعه غدیرچیزی فرموده‌اند؟ آیا در نهج البلاغه در این‌باره مطلبی وجود دارد؟

چرا پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ در روز عرفه که همه مسلمانان و از تمام نقاط حضور داشتند امامت را اعلام نفرمودند و در غدیر خم اعلام کردند؟

اگر پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله ـ می دانستند که عمر، ابوبکر، عثمان علیرغم دستور پیامبر در غدیر خم و نصب امیرالمومنین به امامت و خلافت، این همه ظلم به اهل بیت می کنند و دین اسلام...

اگر گفته می شود پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ شخصی را در غدیر برای جانشینی خود انتخاب کرد، آیا گفته و عمل آن حضرت با اذن پروردگار بود؟

نام عید غدیر خم در ملکوت چیست؟

چرا حضرت علی(ع) به جریان غدیر در برابر مخالفان استناد نمی‎کرد؟

چرا پیامبر در آخرین حج خود حضرت علی را در کنار خانه کعبه به عنوان جانشین خود معرفی نکرد؟ و در غدیر خم معرفی کرد؟

با توجه به غدیر آیا عدم اهتمام حضرت علی پس از پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ در باز گرفتن خلافت از غاصبان، غفلت ورزیدن در انجام واجبی که ترک آن روا نیست به حساب نمی آید؟ چرا ایشان عذر...

در نهج البلاغه حضرت فرموده: «مرا رها کنید و کس دیگر غیر از من را بجویید!» این سخن مخالف ادعای شیعه که علی را در غدیر و مواضع دیگر منصوب پیامبر و خدا می دانند، است.

اگر در غدیر خم هزاران نفر شاهد تعیین خلافت علی (ع) بودند، چرا اصحاب به ابوبکر و عمر اعتراض نکردند؟

آیاحضرت على(علیه السلام) مشروعیت خویش را ناشى از بیعت مردم مى دانست یا احادیث پیامبر مانند غدیر؟

همه‌ مورخان براین نظرند رسول خدا برای خود در غدیر خم خلیفه معین نکرده و ابوبکر را از لحاظ بزرگی سن به مسجد فرستاده و بعد از رحلت رسول مهاجرین و انصار به همین لحاظ او را به خلافت برگزیدند.؟

با توجه به اهمیت عید غدیر خم چرا در نهج البلاغه نامی از این عید برده نشده است؟

بعضى از اهل سنت می‌گویند ما مثل شما قضیه غدیر را قبول داریم، اما شما سخنان پیامبر را به امامت تفسیر می‌کنید، در حالى که ما از آن دوستى می‌فهمیم. و ما هم على علیه السلام را دوست داریم...

تبلیغات