مسیر جاری : صفحه اصلی/احادیث/معصوم شناسی /امام مهدی‌ علیه‌السلام
آخرین احادیث - امام مهدی‌ علیه‌السلام

پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله فرمودند:
مثل قائم ما مثل وقوع قیامت است که وقت آنرا جز خدای تبارک و تعالی نمی داند و به احدی آشکار نسازد ... جز به صورت ناگهانی پیش نخواهد آمد.

امام حسن عسکرى علیه السلام در توصیف حضرت مهدى علیه السلام فرمودند:
چون او (حضرت مهدى علیه السلام) قیام نماید، بین مردم بر اساس دانش خود حکم کند همانند قضاوت حضرت داود، و درخواست شاهد نمى کند.

امام صادق علیه السّلام فرمودند:
گفتار حضرت لوط عليه السّلام درباره قومش که فرمودند: «اي کاش مرا قوتي و يا پناهگاهي امن و استوار بود تا از شرّ شما محفوظ مي ماندم» آرزويي است در حيطه قدرت قائم مهدي و استواري يارانش...

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند:
کار (امام) مهدى علیه السّلام در باز پس گرفتن حقوق بدانجا رسد که اگر در بن دندان انسانى حق فردى دیگر نهاده باشد، آن را باز پس گرفته و (به صاحب حق) بر مى گرداند.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند:
براستى که على بن ابى طالب علیه السلام امام امت من است... و قائم از نسل اوست. آن کس که زمین را از عدالت و مساوات لبریز مى کند، آنگونه که از ستم و بیداد لبریز گشته باشد.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند:
مهدى(علیه السّلام) از امت من است... شخص به محضر او مى آيد و مى گويد: اى مهدى! به من چيزى بده! مرا چيزى ببخش! پس آن حضرت به اندازه اى كه آن مرد بتواند بردارد و حمل كند (ثروت و مال) در...

پيامبر اكرم صلی الله علیه و آله فرمودند:
(امام مهدى علیه السّلام) گنجها را استخراخ مى كند و ثروتها را تقسيم مى نمايد.

پيامبر اكرم صلی الله علیه و آله فرمودند:
قائم از فرزندان من است، شيوه و سنت او سنت من است و مردم را بر اساس دين و شريعت من بر پاى مى دارد و به كتاب خداوند دعوت مى كند.

امام سجاد علیه السّلام فرمودند:
هنگامي كه حضرت قائم عجل الله تعالي فرجه الشريف ظهور كند، خداوند ناراحتي‌ها و بلايا را از هر مؤمني مي‌زدايد و به او قدرت و قوت عطا مي‌كند.

پيامبر اكرم صلی الله علیه و آله فرمودند:
از نشانه هاى مهدى است: سختگيرى در برخورد با كارگزارن. بخشندگى مال. مهربانى و رحمت با تهيدستان.

امام صادق علیه السّلام فرمودند:
چگونه این امت انکار مى کنند که خداوند با حجت خویش آن گونه رفتار نماید که با حضرت یوسف رفتار نمود (امام زمان علیه السلام بصورت ناشناس) در بازارهایشان حرکت نماید و پاى بر فرشهایشان بگذارد...

امام صادق علیه السّلام فرمودند:
مردم امام خویش را نیابند (امامشان غایب از نظرها باشد پس امام هنگام حج) در مراسم حج حضور یابد و ایشان را ببیند، ولى آنان وى را نبینند.

امام صادق علیه السّلام فرمودند:
همانا چون قائم ما قيام كند، لباس على عليه السلام را بپوشد و بر اساس ‍ شيوه و سيره او رفتار نمايد.

امام صادق علیه السّلام فرمودند:
چرا درباره قيام قائم شتاب مى كنيد؟ به خدا سوگند! لباسش جز لباسى ضخيم و خوراكش جز غذايى ناگوار نيست. قيام او جز شمشير و مرگ در سايه شمشير نيست.

امام رضا علیه السّلام فرمودند:
چون قائم ما قيام كند، چيزى جز مرگ و عرق نخواهد بود. افراد هماره بر پشت اسبها (در نبرد) خواهند بود. لباس قائم لباسى خشن و غذايش ‍ طعامى ناگوار و بدمزه خواهد بود.

امام حسين علیه السّلام فرمودند:
در قائم ما سنتها و ويژگيهايى از پيامبران وجود دارد: از نوح عليه السلام عمر طولانى، از ابراهيم عليه السلام مخفى بودن و ولادت و دورى گزينى از مردم، از موسى عليه السلام ترس و غيبت، از...

امام حسين علیه السّلام فرمودند:
صاحب الامر شمشيرش را به مدت هشت ماه بر شانه خويش مى گذارد (و به نبردى پيوسته مى پردازد).

امام باقر علیه السلام درباره این آیه شریفه (وَلَمَنِ انْتَصَرَ بَعْدَ ظُلْمِهِ...؛ و براى آن کس که انتقام کشد پس از ستمى که بر او رفته است. (شوری/41))، فرمودند:
منظور از این آیه، قائم آل محمد علیه السلام است، چون او قیام کند از بنى امیه و تکذیب کنندگان و دشمنان انتقام بگیرد.

امام باقر علیه السّلام فرمودند:
چون قائم عليه السلام قيام كند، راههاى اصلى را توسعه مى دهد و هر مسجدى را كه مانع را باشد ويران مى سازد و هر پنجره را كه به سوى راههاى عمومى گشوده باشد و نيز هر گونه ايوان و آبريزگاه...

امام باقر علیه السّلام فرمودند:
او (امام مهدى علیه السّلام) آنچه را پيش از او بوده است در هم ريزد؛ آنگونه كه رسول خدا (صلى الله عليه و آله و سلم) امور جاهليت را در هم ريخت. مهدى عليه السلام اسلام را به گونه اى تازه...

تبلیغات