مسیر جاری : صفحه اصلی/احادیث/چهل حدیث‌ها/زیارت
آخرین احادیث - زیارت

پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله فرمودند:
ديد و بازديد، محبّت را مى روياند.

امام صادق علیه السّلام فرمودند:
زيارت قبر پيامبر خدا (ص) و زيارت قبر شهيدان و زيارت قبر امام حسين (ع) برابراست با يك حج مقبول همراه رسول خدا (ص).

امام صادق علیه السّلام فرمودند:
هر گاه يكي از شما به حج رفت، آن را با زيارت ما به پايان برساند، چرا كه اين (ديدار ما) از نشانه هاي تماميت و كمال حج است.

امام صادق علیه السّلام فرمودند:
هر كس يكي از ما (امامان) را زيارت كند، همچون كسي است كه سيد الشهدا عليه السلام رازيارت كرده است.

امام صادق علیه السّلام فرمودند:
هر گاه خواستي امام حسين عليه السلام را زيارت كني، او را با حالتي اندوهگين و گرفته،پريشان و غبار آلود، گرسنه و تشنه زيارت كن.

امام صادق علیه السّلام فرمودند:
كسي كه تنگدست باشد و حج واجب برايش فراهم نگردد، پس به زيارت قبر امام حسين عليه السلام برود و عرفه را آنجا باشد.

امام صادق علیه السّلام فرمودند:
هر كس كه نتواند به زيارت قبر ما (امامان) بيايد، پس قبر برادران صالح و شايسته ما را زيارت كند.

ابن سنان نقل می کند که به امام رضا علیه السلام عرض کردم: پاداش کسی که پدرتان (امام کاظم علیه السلام) را زیارت کند، چیست؟، حضرت فرمودند:
برای او بهشت است، پس او را زیارت کن.

امام باقر علیه السّلام فرمودند:
همانا مردم فرمان یافته اند که سراغ این سنگها(ی کعبه) آمده، آنها را طواف کنند، سپس نزد ما آیند و ولایت و همبستگی خویش را به ما خبر دهند و یاری خویش را برما عرضه کنند.

امام على عليه السّلام فرمودند:
اموات خود را زيارت كنيد ؛ زيرا آنان از ديدار شما خوشحال مى شوند ؛ انسان بايد بعد از آن كه بر سر قبر پدر و مادر خود برايشان دعا كرد حاجت خود را (از خدا) بخواهد .

پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله درباره شهادت امام حسین علیه السلام و زیارت قبر آن حضرت به ابن عبّاس فرمودند:
هر کس او (امام حسین علیه السلام) را زیارت کند، مرا زیارت کرده است و هر که مرا دیدار کند، گویى خدا را زیارت کرده است و بر خداوند است که او را به آتش دوزخ عذاب نکند.

پیامبر اکرم صلّی الله عليه و آله فرمودند:
هر كس امام حسن (عليه السلام) را در بقيع او زيارت كند، در روزى كه قدمها مى لغزد، گام او بر صراط، استوار خواهد بود.

پیامبر اکرم صلّی الله عليه و آله فرمودند:
هركس برادر دينى خود را خالصانه ديدار كند، خداى متعال به او مى فرمايد: تو مهمان و زائر منى، پذيرايى از تو بر عهده من است و من به خاطر اينكه برادر دينى ات را دوست مى دارى، بهشت را بر...

امام رضا علیه السّلام فرمودند:
روزها و شبهاى چندانى نمى گذرد، مگر اينكه طوس، محلّ رفت و آمد شيعيان و زائران من مى گردد. آگاه باش! پس هر كس مرا در غربتم در طوس زيارت كند، روز قيامت همراه من در رتبه من خواهد بود و...

داود صرفى مى گوید: به امام کاظم علیه السلام عرض کردم: من قبر پدرتان را زیارت کردم و آن را براى شما (و به نیابت از شما) قرار دادم. حضرت فرمودند:
تو از سوى خداوند پاداش بزرگى دارى و از ما نیز براى تو ستایش است.

امام باقر علیه السّلام فرمودند:
شيعيان ما را دستور دهيد كه قبر حسين بن على (عليه السلام) را زيارت كنند، چرا كه رفتن به زيارت او، بر هركس كه به پيشوايى الهى آن حضرت معتقد است، واجب است.

امام صادق علیه السّلام فرمودند:
هرگاه يكى از برادران دينى شما از ديدار ما يا زيارت قبر ما بازگشت، پس به استقبال او برويد و به او سلام و تبريك و تهنيت بگوييد، به خاطر موهبتى كه خداوند به او بخشيده است، همانا در اين...

امام صادق علیه السّلام فرمودند:
به زيارت يكديگر برويد، همانا در زيارت و ديدار شما با يكديگر، زنده شدن دلهايتان و يادآورى احاديث ماست. سخنان ما شما را نسبت به هم نزديكتر و با عاطفه تر مى سازد.

محمد بن مسلم مى گويد: به امام صادق عليه السلام عرض كردم: آيا به زيارت اموات برويم؟ حضرت فرمودند:
آرى. پرسيدم: آيا وقتى به زيارتشان مى رويم، متوجّه آمدن ما مى شوند؟ فرمودند: آرى به خدا قسم، آمدن شما را مى فهمند و خوشحال مى شوند و با شما انس مى گيرند.

امام على علیه السّلام فرمودند: روزى پیامبراکرم(صلى الله علیه و آله) با صداى بلند گریستند. امام حسین (علیه السلام) عرض کردند: پدرجان چرا گریه کردىد؟ پیامبر خدا (صلى الله علیه و آله) فرمودند:
جبرئیل به من خبر داد که شما کشته مى شوید، و قبرهاى شما پراکنده است. امام حسین (علیه السلام) پرسیدند: پدرجان! کسى که قبرهاى ما را با این پراکندگى زیارت کند، چه پاداشى دارد؟ فرمودند:...

تبلیغات